Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Ana Okulu Seçimi

Anne ve babanın çalışması, özellikle son zamanlarda annelerin de fazlasıyla iş hayatında olmaları ile çocukların küçük yaşta anaokuluna başlamaları kaçınılmaz olmuştur. Hem aileler için gereklilik olan anaokulları hem de çağın teknolojik olarak, beyin gücü olarak oldukça ilerlemesi ile çocuklar için gereklilik haline gelmiştir.
Yapılan araştırmalara göre ilkokul öncesinde anaokuluna giden çocukların gitmeyen yaşıtlarına göre daha ileride oldukları, özelikle sosyal ilişkilerinin daha kuvvetli olduğu gözlenmiştir. Anaokuluna giden çocuklarda bilişsel olarak da bilgi yükünün fazla olduğu gözlenmiştir. Pratik bilgi üretebildikleri ve ilkokula daha kolay uyum sağladıkları da yadsınamaz bir gerçektir.
Anaokulu çocuğun ailesinden sonra karıştığı ilk sosyal ortam olduğu için oldukça önemli bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcına karar vermek de oldukça zordur. Anaokulu seçiminde en önemli husus çocukların beklentilerinin ne olduğunu bilmek ve ona göre bir yol çizmektir. Bunun sonuncunda da aileler anaokulu tercihleri için özel okul mu devlet okulu mu? kararını vermelilerdir. Bu kararı verirken tabi ki ilk etmen maddiyat olsa da bu göz ardı edilmelidir olabildiğince. Çünkü çocuklarınızın geleceği öncelikli olarak sizin elinizdedir. Çocuğunuzun doğru yönelmesini istiyorsanız ilk adımı doğru atmalısınız. Öncelikli olarak çocuğunuzun özel eğilimlerini belirlemelisiniz. Ardından bu beklentilerinizi karşılayan özel okulların bir listesini hazırlamakla işe koyulabilirsiniz. İstanbul’da yaşayan aileler için oldukça farklı seçenekler sunan İstanbul özel okulları da rekabet içerisindedirler. Okulların yapısal olarak, imkan olarak, çocuğun gelişimine katkı sağlayacak aktiviteleri olarak kriterlerine tamam dedikten sonra diğer önemli husus da öğretmendir. Hatta çocukların gelişimleri üzerinde en çok etkiye sahip bireylerden olan öğretmenler güler yüzlü, anlayışlı, çocukların seviyesine uygun olabilecek bireyler olmalılardır. Özel kolejler bu kriterlere uygun olarak öğretmen seçimi yapmaktalar, öğretmenleri sınavlara ve mülakatlara tabii tutmaktadırlar. İstanbul kolejleri de bu kriterlere uygun öğretmen seçimine dikkat etmektedir. Her ne kadar eğitim kalitesi göz önünde bulundurulup hijyen gibi önemli etmenler ikinci plana atılsa da ailelerin dikkat etmesi gereken önemli hususlardan biri de okulun hijyeni ve hijyene verdiği önemdir. Ailelerin karar vermeleri her ne kadar zor da olsa beklentinizi karşılayan okullar muhakkak var olacaktır.

This is your main content section.

You should delete all of this text and replace it with text of your own. You can modify any text on your page with the Text formatting tools at the top of the page. To add other content, use the Media and Add-ons tabs. If you'd like to change your style template click on Styles. To add or remove pages use the Pages tab.